Wpisy z kategorii ‘Zasady’


Zawody szermiercze Każdą prace jak wykonujemy nad sobą podczas ćwiczeń szermierki musi mieć jakiś finał, najlepszym rozwianiem jest sytuacja, kiedy możemy wystartować w jakiś zawodach i pokazać swoje dokonania. Każdy lubi żyłkę rywalizacji i chciałby zostać doceniony za swoje umiejętności. Zawody oprócz prestiżu i rozgłosu dają naturalnie wartości materialne. Najważniejszymi zawodami, jakie mają miejsce są turnieje olimpijskie, mają one miejsc, co cztery lata. Kolejnymi ważnymi zawodami są mistrzostwa Europy, zawody przeznaczone dla zawodników pochodzących z Europy., nie można pominąć również zawodów grand prix, które odbywają się co roku i mają miejsce w różnych miastach. Okazji do pokazania się jest wiele trzeba jednak niebywałych zdolności, aby dostać się nawet na same zawody. Szermierka rozpowszechniła się tak bardzo, że można się z nią spotkać nawet poza granicami kraju. Zawodnicy lubią zagraniczne sparingi, ponieważ poziom przygotowania takich zawodów i przeciwników jest na bardzo wysokim poziomie. Podobnie jest z zawodamii których wartość często przekracza kilka tysięcy dolarów.

Tagi: , ,Wymogi dotyczące odzieży ochronnej w szermierce Szermierka jest bardzo wymagającym sportem. Osoba uprawiającą szermierkę musi być bardzo dobrze przygotowana pod względem fizycznym, ale nie tylko. Musimy mieć na uwadze, że jest to sport, który wykorzystuje bron białą. Może wiązać się to z licznymi okaleczeniami czy ranami a nawet utratą życia, dlatego też względem odzieży ochronnej wystosowane są ogromne wymogi. Stroje wykonane są z bardzo mocnego włókna bawełnianego i nylonu. Cały strój musi spełniać odpowiednie wytyczne, musi być elastyczny, aby nie hamować ruchów, ale jednocześnie bezpieczny. Przez długie lata do wyrobu stroju ochronnego stosowano materiał zwany kevlar z czasem jednak odkryto jego słabe strony i opracowano inną tkaninę balistyczną taką jak dyneema. Tkanina ta jest wyjątkowo mocna i odporna na wszelkie urazy czy przebicia. Przy czym nie jest sztywna, więc daje zawodnikowi pełną swobodę w walce. Stroje są bardzo ważnym aspektem w tej dyscyplinie sportowej, aby zostały dopuszczone do obiegu muszą być zatwierdzone przez FIE i wytrzymywać nacisk z siłą 800 niutonów na cm kwadratowy materiału.

Tagi: , ,Porównanie broni w szermierce Szermierka jest dyscypliną sportową, która rządzi się swoimi prawami. Trzeba tutaj przestrzegać pewnych środków dyscyplinarnych i zasad. Szermierka to nie tylko szpada można tutaj wybierać jeszcze pomiędzy floretem a szablą. Zanim zaczniemy przygodę z bronią białą warto zapoznać się z każdym typem i sprawdzić, w czym czujemy się najlepiej. Bron biała zasadniczo rożni się od siebie nie tylko wyglądem, ale i ciężarem. Szabla oraz floret mają taką samą masę, czyli maksymalnie 500g z kolei szpada już 770. Jeśli chodzi o długość broni najdłuższa jest szabla, szpada i floret mają taką samą długość. Różnice, jakie możemy tutaj zauważyć wynikają nawet z samego wyglądu broni, maja inną rękojeść, kształt kosza, ostrze czy pole trafienia. Ponadto floretem i szpadą możemy wykonać tylko pchnięcia w kierunku przeciwnika z kolei szpada daje nam również możliwość cięcia. Wszystkie wymienione rodzaje broni są bardzo specyficzne i mają rożne parametry, mimo to musimy pamiętać, że nadal jest to bron biała i wymaga szczególnej ostrożności.

Tagi: , ,Oficjalny język szermierki Szermierka jest starym sportem, któremu udało się osiągnąć miano dziedziny olimpijskiej. Jak się pewnie spodziewacie długa historia sportu pozwoliła na wykształcenie się wielu tradycji. Jedną z najbardziej charakterystycznych jest stosowanie oficjalnego języka w tym sporcie, a jest nim mianowicie język francuski. Spowodowane to zostało faktem, iż to właśnie we Francji szermierka osiągnęła najwyższy poziom rozwoju oraz popularności. Języka tego używa się nie tylko na zawodach międzynarodowych, ale obowiązek ten dotyczy również międzynarodowych spotkań gremiów szermierczych. Co ciekawe, oprócz sędziowania w języku francuskim, komponowanie protokołów i wydawanie licencji zawodniczych również odbywa się w języku francuskim. Do najbardziej rozpoznawalnych komend, jakie wydawane są podczas walki przez sędziego zaliczamy: postawa szermiercza (en garde); gotowi/gotowe (prets/pretes); naprzód (allez); stój (halte); trafiony/trafiona (touche/touchee). W przypadku zawodów regionalnych często zatrudniany jest komentator lub sędzia używa języka regionalnego.

Tagi: , ,