Wpisy z kategorii ‘Ubiór’


Strój szermierza Szermierka jest sportem, w którym może dojść do poważnego zranienia przeciwnika. Aby uniknąć tego typu przypadku należy na każde zawody czy sparingi zakładać odpowiednie ubranie. Na prawidłowy strój szermierza składa się między innymi plastron. Jest ot rozdaj dodatkowego ochraniacza pokrywa on ramie oraz klatkę piersiową. Zakładany jest pod bluzę i ma osłaniać nasze ciało przed urazami. Na plastron zakładamy kolejne ubranie, czyli bluzę oraz spodnie. Spodnie są bardzo specyficzne, ponieważ są krótsze od tych tradycyjnych i sięgają za kolano. Każde takie spodnie przed obsuwaniem się chronią specjalne szelki. Nawet taki element jak skarpety jest bardzo ważny. Powinny one sięgać do kolon, jeśli podczas zawodów ktoś o nich zapomni może być ukarany nawet żółtą kartka. Kolejnym elementem stroju szermierza są buty. Ten element produkowany jest specjalnie pod te dyscyplinę sportową. Buty mają płaską podeszwę i chronią przed ewentualnymi uszkodzeniami. Nie można pominąć tutaj także dodatkowych ochraniaczy.

Tagi: , , ,Maska do szermierki Bardzo ważnym elementem stroju każdego szermierza jest okrycie głowy, czyli maska. Osłania ona nie tylko głowę, ale także i szyję. Musi być wykonana z bardzo trwałe i mocnego materiału tak by podczas sparingu nie doszło do okaleczenia przeciwnika lub nawet jego śmierci. Dawniej odnotowywano takie przypadki, dlatego też zaczęto poszukiwać nowych rozwiązań przygotowywania takich masek. Tak na prawdę do zawodów można używać tylko masek wykonanych zgodnie z przepisami fie. Maska taka musi być odporna na odkształcanie sprawdza się to za pomocą odważnika dwunastu kilogramowego. Zmiany dotyczące produkcji masek objęły nie tylko materiał, z którego są wykonane, ale też i element wizjeru, który wycofano ze względów bezpieczeństwa. Maska nie jest tanim elementem wyposażenia szermierza, jednak musi być wykonana z oryginalnych elementów w przeciwnym razie można narazić siebie na poważne uszkodzenia i urazy. Zadaniem maski jest osłona naszej głowy oraz szyi, ponieważ one bardzo często narażone są na taka ze strony przeciwnika.

Tagi: , , ,Środki dyscyplinarne stosowane w szermierce Szermierka jest bardzo wymagającym sportem, który kształtuje człowieka nie tylko od strony fizycznej, ale też psychicznej. Zawodnik taki uczy się szybkiego reagowania i dyscypliny. W sporcie tym bardzo ważnym aspektem jest przestrzegania pewnych wytycznych, jakie narzuca szermierka. Na samym początku dotyczą one już przywitania i podziękowania za odbytą walkę. Jeśli chodzi o same potyczki są one nadzorowane przez specjalistów i jeśli wychwycą oni jakiekolwiek nieczyste zagrania mogą ukarać szermierza odpowiednią kartką. Jeśli przewinienie nie jest duże sędzia daje zawodnikowi reprymendę, kiedy jednak szermierz nie stosuje się do zasad może skończyć się na czymś bardziej poważnym. Pierwszą kartą, jaką można dostać jest kartka żółta za nieprzepisowe działanie, po dalszym popełnianiu tego samego błędu sędzia daje kartkę czerwoną. Ostatecznością jest kartka czarna, która eliminuje zawodnika z zawodów i wyklucza go z potyczek. Czarna kartka jest jednak ogromną rzadkością. Środki dyscyplinarne stasowane w szermierce są bardzo ostre, ale dzięki temu nie ma problemu z przestrzeganiem zasad walki.

Tagi: , , ,Skarpety dla szermierza Ubiór dla szermierza jest bardzo skrupulatnie dobrany. Bardzo wielki wpływ na przebieg walki ma jakość i klasa ubrania. Poza widocznymi elementami, jak spodnie bluza czy hełm, które spełniają bardzo istotne funkcję, uwagę należy zwrócić również na te mniej widoczne części. W tym artykule zajmiemy się dla was drodzy czytelnicy charakterystyką skarpet wykorzystywanych w szermierce. W tym sporcie spotykane są dwa rodzaje skarpet. Pierwsza z nich, zdecydowanie najbardziej popularna posiada długość do kolan, następnie drugi rodzaj to skarpety sięgające poza kolana do wysokości ud zawodnika. Najważniejszym zadaniem skarpet jest oczywiście ochrona łydek zawodnika. Dzięki odpowiedniej długości ochroną otaczane są również kolana oraz częściowo uda. Pozwala to na zmniejszenie ryzyka wystąpienia nieoczekiwanej kontuzji czy niebezpiecznego wypadku. Jeżeli zawodnik pominie tą część garderoby podczas zawodów wyższej rangi zwykle kończy się to otrzymaniem karnej karty, co znacznie ogranicza jego szansę na wygraną.

Tagi: , , ,