Wpisy oznaczone tagiem ‘szpada’


Rodzaje broni stosowanej w szermierce Szermierka jest dyscypliną sportową, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Mogą ją uprawiać ludzie w każdym wieku oraz bez względu na płeć. Szermierka posiada wiele atutów, ćwiczy u sportowca nie tylko wytrzymałość, ale też i podzielność uwagi. Aby moc trenować ten sport musimy posiadać ogromne przygotowanie fizyczne, ale nie tylko, na samym początku przygody z szermierką musimy wybrać bron. W sporcie tym, można walczyć za pomocą floretu, szabli lub szpady. Aby wybrać odpowiedni dla nas sprzęt powinniśmy sprawdzić jak się nim walczy i dostosować go do naszych umiejętności oraz predyspozycji. Każda z tych broni zasadniczo różni się od siebie. Szabla i floret są stosunkowo lżejsze od szpady o około dwieście gram, zasadnicze różnice zauważymy także w samej ich budowie. Kosz ochronny na dłoń w szabli ma kształt kabłąka. Każda z wymienionych broni białych jest ostra, dlatego też, aby nie wyrządzić sobie krzywdy wymagany jest odpowiedni strój ochronny oraz okrycie głowy.

Tagi: , , ,Atuty szermierki Szermierka jest sportem olimpijskim. Polska w tej dziedzinie może pochwalić się licznymi sukcesami. Szermierka jest sportem dla każdego, nie liczy się tutaj ani wiek ani płeć, dzięki czemu sport ten jest jeszcze bardziej atrakcyjny. Szermierka ma wiele atutów, pierwszym nie wątpliwie najważniejszym jest osiągniecie pewnego poziomu sportowego. Osoba zajmująca się szermierką kształtuje swoją wytrzymałość oraz formę. Podczas każdego treningu do pracy pobudzona jest ogromna liczba mięśni. Szermierka rozwija nas pod katem fizycznym, ale nie tylko, ponieważ oddziałuje na sferę psychiczną. Sportowiec uczy się szybkości ruchów oraz taktyki, ponieważ w sporcie tym trzeba mieć plan i szybko go realizować. Szermierka rozwija podzielność uwagi, sportowiec musi walczyć, kontrolować swój ruch oraz posunięcia, aby wygrać. Kolejnym ważnym atutem, jaki daje szermierka jest opanowanie oraz szybkie podejmowanie decyzji. W szermierce nie ma miejsca na wahanie się czy przypadek, każdy ruch musi być precyzyjny i zaplanowany.

Tagi: , ,Szpada Szpada powstała w siedemnastym, wieku we Francji. Jej wynalezienie było poprzedzone poszukiwanie lżejszej i bardziej wygodnej broni niż tradycyjny rapier. Na samym początku szpada była wykorzystywana do celów wojskowych. Posiadał ja każdy żołnierz, broń ta budziła respekt, ponieważ można było nią poważnie zranić przeciwnika lub nawet zabić. Na przełomie lat wygląd tej broni bardzo ewaluował w końcu dziewiętnastego wieku szpada przekształciła się w formę ostateczną, jaką używamy po dziś dzień. Obecna szpada charakteryzuje się dużym koszem, oraz dużą sztywną klingą. Jeśli chodzi o kwestię wymiarów tej broni jest ona większa i cięższa niż floret, dlatego też zanim zaczniemy z nią przygodę należy sprawdzić się na rożnej broni i ocenić, w czym jesteśmy najlepsi. Szpada jest bardzo ostrą bronią gdzie podczas pojedynku zawodnicy nie tylko mogą wykonać nią pchnięcie, ale nawet cięcie. Szpada ma bardzo dalekie korzenie, na początku karierę robiła w wojsku oraz na dworach książęcych. Obecnie służy do uprawiania szermierki.

Tagi: , ,