Wpisy z kategorii ‘Szermierka’


Olimpiada dla szermierza Każde działanie, jakie podejmujemy zmierza do określonych celów. Dla szermierza najważniejszym punktem kariery zawodowej jest występ na olimpiadzie. Zanim jednak to nastąpi potrzeba jest wielu lat nauki i ćwiczeń. Dobrze przygodę ze sportem zacząć jak najszybciej, wówczas mamy większe szanse na opanowanie do perfekcji ruchów oraz ćwiczeń. Jest to sport wymagający jednak uprawianie go ma wiele atutów, po pierwsze stale ćwiczymy nasze mięśnie, oraz kondycje i co ważne uczymy się szybkiego podejmowania decyzji. W tym sporcie liczy się czas reakcji, im jest szybszy tym większe szanse na wygraną. Po licznych treningach i przygotowaniach w klubie sportowym możemy wziąć udział w zawodach. Jeśli pokonamy wszystkich zawodników możemy wystartować w olimpiadzie, która jest ukoronowaniem naszej pracy. Tutaj mogą zmierzyć się tylko najlepsi zawodnicy z różnych stron świata. Olimpiada odbywa się, co cztery lata, więc mamy trochę czasu na przygotowanie się. Wygrana na olimpiadzie wiąże się ze sławą oraz korzyściami materialnymi.

Tagi: , , ,Zbigniew Czajkowski Osobą, która zdecydowanie zasługuje na wzmiankę jest Zbigniew Czajkowski. Jest to niezwykle charakterystyczna osoba polskiej szermierki. Urodził się piątego lutego w 1921 roku w miejscowości Modlina. W kartach historii zapisał się, jako trener, wybitny zawodnik oraz znakomity teoretyk sportu. Warto dodać, iż to właśnie pan Czajkowski, jako jeden z nielicznych brał udział podczas tworzenia polskiej terminologii szermierczej, oraz jest autorem największej ilości książek na temat szermierki. Bardzo długo współpracuje z periodykiem o tytule Sport Wyczynowy, dla którego tworzy artykuły. Pracuje również dla takich firm jak: Człowiek i Ruch – Human Movement, News Bulletin BAF oraz The Swordmaster. Jego życiowym osiągnięciem jest zdobycie brązu na Mistrzostwach Świata w Brukseli, które odbyły się w 1953 roku. Od roku 1980 stał jednym z wykładowców na AWF w Katowicach, warto dodać, że prowadził liczne kursy i wykłady również poza granicami kraju. W roku 2013 doceniono jego zasługi poprzez przyznanie mu medalu Kalos Kagathos.

Tagi: , ,Rodzaje broni stosowanej w szermierce Szermierka jest dyscypliną sportową, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Mogą ją uprawiać ludzie w każdym wieku oraz bez względu na płeć. Szermierka posiada wiele atutów, ćwiczy u sportowca nie tylko wytrzymałość, ale też i podzielność uwagi. Aby moc trenować ten sport musimy posiadać ogromne przygotowanie fizyczne, ale nie tylko, na samym początku przygody z szermierką musimy wybrać bron. W sporcie tym, można walczyć za pomocą floretu, szabli lub szpady. Aby wybrać odpowiedni dla nas sprzęt powinniśmy sprawdzić jak się nim walczy i dostosować go do naszych umiejętności oraz predyspozycji. Każda z tych broni zasadniczo różni się od siebie. Szabla i floret są stosunkowo lżejsze od szpady o około dwieście gram, zasadnicze różnice zauważymy także w samej ich budowie. Kosz ochronny na dłoń w szabli ma kształt kabłąka. Każda z wymienionych broni białych jest ostra, dlatego też, aby nie wyrządzić sobie krzywdy wymagany jest odpowiedni strój ochronny oraz okrycie głowy.

Tagi: , , ,Historia szermierki Historia pokazuje, że już od pradawnych czasów ludzie wykorzystywali do swoich celów broń. Początkowo była ona dość niezgrabna, prymitywna, jednak wraz z rozwojem techniki i nauki powstały lepsze egzemplarze, czyli broń biała. Początkowo była wykorzystywana podczas działań wojennych przez wojsko, szybko jednak rozpowszechniła się na cały świat i mogła służyć do rozwiązywania wszelkich sporów. Rozwój sztuki rzemieślniczej doprowadził do produkcji masowej broni białej, była ona lżejsza od tradycyjnego miecza i bardziej elastyczna. Pierwsza tego typu broń powstała we Francji i nosiła nazwę szpady. Jej powstanie datuje się na siedemnasty wiek. Następnym posunięciem było wprowadzenie floretu, który miał służyć do ćwiczeń. Podstawę szermierki stanowiła szermierka wojskowa, dopiero w wieku dziewiętnastym pojawiła się szermierka pojedynkowa, a później utworzono z niej dyscyplinę sportową. Największe sukcesy w tej sferze mają włosi oraz francuzi, którzy tutaj przodują. Obecnie szermierkę może uprawiać każdy bez względu na wiek czy płeć.

Tagi: , ,