Wpisy oznaczone tagiem ‘sport’


Sport w życiu człowieka Sport to bardzo ważne zajęcie w życiu każdego z nas. W zależności od naszych prywatnych predyspozycji powinniśmy ostrożnie dobierać dziedzinę, w której pragniemy się wykazać. Początkowo w arkana sportu wprowadzają nas nauczyciele ze szkół podstawowych. Często bywa, że młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy z wagi sportu i bardzo opornie podchodzą do tej kwestii. Jeżeli jednak spodoba nam się, któreś zajęcie zdecydowanie powinniśmy zacząć ją rozwijać również poza obowiązkowym czasem. Bardzo ciekawym pomysłem na rozwój fizyczny jest szermierka. Sport ten polega na posługiwaniu się bronią białą, jaką jest floret. Pojedynki szermiercze są bardzo pasjonujące, a jednocześnie pozwalają doskonale dbać o naszą tężyznę fizyczną. Sport, jakim jest szermierka stawia wiele wymagań przed potencjalnym zawodnikiem, głównie ze strony fizycznej. Zaniedbanie własnego organizmu może bardzo szybko przynieść wiele negatywnych efektów, do których zaliczamy otyłość oraz kłopoty ze zdrowiem, więc zajmijmy się sportem, nawet jeżeli z zawodowstwem ma niewiele wspólnego.

Tagi: , ,Floret Szermierka jest szeroko zakrojoną dyscypliną olimpijską, w której można walczyć nie tylko szablą szpadą, ale także floretem. Bron ta swój początek ma w drugiej połowie siedemnastego wieku. Stworzono ją dla celów ćwiczeniowych. Wcześniej szermierkę stosowano, uprawiano tylko za pomocą szpady jednak bron ta była na tyle niebezpieczna, że nawet ćwiczenia skutkowały w urazy i skaleczenia. Wówczas postanowiono stworzyć bron lekką, która będzie bardziej bezpieczna a zarazem da kadetom odpowiednie przygotowanie. Floret należy do broni najlżejszych w porównaniu do pozostałej broni szermierskiej jest lżejszy, ma mniejszy kosz i jest bronią kolną. Z czasem floret zyskał takie uznanie, że w dwudziestym wieku wszedł w poczet dyscypliny olimpijskiej. Floret jest bardzo elitarną bronią wymaga ogromnej podzielności uwagi. Podczas pojedynku bronią taką można wykonać serię pchnięć, którą punktują sędziowie. Podobnie jak szpada pojedynek z floretem wymaga odpowiedniego stroju ochraniającego obu zawodników.

Tagi: , ,Oficjalny język szermierki Szermierka jest starym sportem, któremu udało się osiągnąć miano dziedziny olimpijskiej. Jak się pewnie spodziewacie długa historia sportu pozwoliła na wykształcenie się wielu tradycji. Jedną z najbardziej charakterystycznych jest stosowanie oficjalnego języka w tym sporcie, a jest nim mianowicie język francuski. Spowodowane to zostało faktem, iż to właśnie we Francji szermierka osiągnęła najwyższy poziom rozwoju oraz popularności. Języka tego używa się nie tylko na zawodach międzynarodowych, ale obowiązek ten dotyczy również międzynarodowych spotkań gremiów szermierczych. Co ciekawe, oprócz sędziowania w języku francuskim, komponowanie protokołów i wydawanie licencji zawodniczych również odbywa się w języku francuskim. Do najbardziej rozpoznawalnych komend, jakie wydawane są podczas walki przez sędziego zaliczamy: postawa szermiercza (en garde); gotowi/gotowe (prets/pretes); naprzód (allez); stój (halte); trafiony/trafiona (touche/touchee). W przypadku zawodów regionalnych często zatrudniany jest komentator lub sędzia używa języka regionalnego.

Tagi: , ,