Wpisy oznaczone tagiem ‘historia’


Historia szermierki Historia pokazuje, że już od pradawnych czasów ludzie wykorzystywali do swoich celów broń. Początkowo była ona dość niezgrabna, prymitywna, jednak wraz z rozwojem techniki i nauki powstały lepsze egzemplarze, czyli broń biała. Początkowo była wykorzystywana podczas działań wojennych przez wojsko, szybko jednak rozpowszechniła się na cały świat i mogła służyć do rozwiązywania wszelkich sporów. Rozwój sztuki rzemieślniczej doprowadził do produkcji masowej broni białej, była ona lżejsza od tradycyjnego miecza i bardziej elastyczna. Pierwsza tego typu broń powstała we Francji i nosiła nazwę szpady. Jej powstanie datuje się na siedemnasty wiek. Następnym posunięciem było wprowadzenie floretu, który miał służyć do ćwiczeń. Podstawę szermierki stanowiła szermierka wojskowa, dopiero w wieku dziewiętnastym pojawiła się szermierka pojedynkowa, a później utworzono z niej dyscyplinę sportową. Największe sukcesy w tej sferze mają włosi oraz francuzi, którzy tutaj przodują. Obecnie szermierkę może uprawiać każdy bez względu na wiek czy płeć.

Tagi: , ,Szabla Kolejnym ważnym elementem szermierki jest szabla. Szabla jest klasyczną bronią fechtunkową, która wzięła swój początek z szabel kawaleryjnych. Sama broń w swoim wyglądzie wydaje się być bardzo prostą. Posiada duży kosz i w zasadzie proste ostrze. Walka na szable uważana jest za bardzo agresywną, dlatego też kosz ma większe wymiary, aby mógł chronić dłoń przed napastnikiem. Władając szablą zawodnik może wykonać nie tylko pchnięcia, ale też i cięcia. Cały przebieg walki jest zazwyczaj bardzo emocjonujący i kończy się przed czasem. Zawodników podczas potyczki obowiązują, jednak żelazne zasady, dotyczą one nie tylko powitania, ale także stroju. Szermierka jest dyscypliną bardzo dynamiczną gdzie zawodnicy zadają ciosy ostra bronią stad też specjalne wymagania, co do ubioru i ochraniaczy zawodnika. Każda potyczka jest oceniana przez sędziego, kiedy zawodnik wykona przewinienie jest karany kartką. Najgorszym rozwiązaniem, jakie może go spotkać jest kartka czarna, która dyskredytuje do z dalszych zawodów.

Tagi: , ,Historia Floretu Floret, czyli broń używana w szermierce ma bardzo długą oraz ciekawą historię. Historia broni szermierczej rozpoczęła się wraz z pojawieniem pierwszych pojedynków. Pierwotnie do tego typu rywalizacji wykorzystywana była szpada, jednak w Europie szybko została zastąpiona przez floret. W szybkim czasie stał się jedyną bronią z rodziny kolnych, która używana była w pojedynkach i salach szermierczych. Rozwój szermierki w różnych krajach spowodował powstanie różnic w budowie, możemy wyróżnić uchwyty w stylu francuskim, belgijskim oraz włoskim. Z powodu odmienności walki tymi broniami, co przekładało się na inne pole trafienia, a co za tym idzie wykorzystywania innych zasad rozdzielono szkoły nauczania. W ten sposób, dopiero pod koniec wieku dziewiętnastego powstały szkoły szpady oraz floretu. W czasach obecnych sztuka posługiwaniem się floretem została zakwalifikowana, jako poddyscyplina olimpijska, dzięki czemu bezcelowe walki na śmierć i życie zostały zamienione na szlachetną rywalizację sportową.

Tagi: , ,Floret Floret zaliczany jest do broni kolnych. W tym artykule zajmiemy się floretem używanym w sporcie, a więc różni się on od broni białej, używanej w latach pięćdziesiątych minionego stulecia. W przeciwieństwie do niego jest o wiele bezpieczniejszy, między innymi dzięki zakończeniu. Na końcu floretu ulokowany jest przycisk, czyli punta. Pozwala on określać czy doszło do trafienia. W chwili jest przyciśnięcia na aparacie pojawia się sygnał, dzięki czemu zawodnikowi można przyznać punkty. Kombinezon zawodnika posiada kilka miejsc punktowych, na których montowane są kamizelki elektryczne. W chwili trafienia w rzeczone miejsca zapala się światło kolorowe natomiast, kiedy cios padnie w miejsce niepunktowane na aparacie pojawia się światło białe. Warto również wspomnieć o samej budowie floretu. Dzielimy go na dwie części, które nazywają się płazem oraz ostrzem. Broń ta zwykle wykonywana jest z metalu. Klinka floretu zaczyna się od gardy, która zamiennie nazywana jest koszem. Przeciętna długość broni to sto dziesięć centymetrów.

Tagi: , ,