Wpisy oznaczone tagiem ‘floret’


Historia Floretu Floret, czyli broń używana w szermierce ma bardzo długą oraz ciekawą historię. Historia broni szermierczej rozpoczęła się wraz z pojawieniem pierwszych pojedynków. Pierwotnie do tego typu rywalizacji wykorzystywana była szpada, jednak w Europie szybko została zastąpiona przez floret. W szybkim czasie stał się jedyną bronią z rodziny kolnych, która używana była w pojedynkach i salach szermierczych. Rozwój szermierki w różnych krajach spowodował powstanie różnic w budowie, możemy wyróżnić uchwyty w stylu francuskim, belgijskim oraz włoskim. Z powodu odmienności walki tymi broniami, co przekładało się na inne pole trafienia, a co za tym idzie wykorzystywania innych zasad rozdzielono szkoły nauczania. W ten sposób, dopiero pod koniec wieku dziewiętnastego powstały szkoły szpady oraz floretu. W czasach obecnych sztuka posługiwaniem się floretem została zakwalifikowana, jako poddyscyplina olimpijska, dzięki czemu bezcelowe walki na śmierć i życie zostały zamienione na szlachetną rywalizację sportową.

Tagi: , ,Floret Szermierka jest szeroko zakrojoną dyscypliną olimpijską, w której można walczyć nie tylko szablą szpadą, ale także floretem. Bron ta swój początek ma w drugiej połowie siedemnastego wieku. Stworzono ją dla celów ćwiczeniowych. Wcześniej szermierkę stosowano, uprawiano tylko za pomocą szpady jednak bron ta była na tyle niebezpieczna, że nawet ćwiczenia skutkowały w urazy i skaleczenia. Wówczas postanowiono stworzyć bron lekką, która będzie bardziej bezpieczna a zarazem da kadetom odpowiednie przygotowanie. Floret należy do broni najlżejszych w porównaniu do pozostałej broni szermierskiej jest lżejszy, ma mniejszy kosz i jest bronią kolną. Z czasem floret zyskał takie uznanie, że w dwudziestym wieku wszedł w poczet dyscypliny olimpijskiej. Floret jest bardzo elitarną bronią wymaga ogromnej podzielności uwagi. Podczas pojedynku bronią taką można wykonać serię pchnięć, którą punktują sędziowie. Podobnie jak szpada pojedynek z floretem wymaga odpowiedniego stroju ochraniającego obu zawodników.

Tagi: , ,Floret Floret zaliczany jest do broni kolnych. W tym artykule zajmiemy się floretem używanym w sporcie, a więc różni się on od broni białej, używanej w latach pięćdziesiątych minionego stulecia. W przeciwieństwie do niego jest o wiele bezpieczniejszy, między innymi dzięki zakończeniu. Na końcu floretu ulokowany jest przycisk, czyli punta. Pozwala on określać czy doszło do trafienia. W chwili jest przyciśnięcia na aparacie pojawia się sygnał, dzięki czemu zawodnikowi można przyznać punkty. Kombinezon zawodnika posiada kilka miejsc punktowych, na których montowane są kamizelki elektryczne. W chwili trafienia w rzeczone miejsca zapala się światło kolorowe natomiast, kiedy cios padnie w miejsce niepunktowane na aparacie pojawia się światło białe. Warto również wspomnieć o samej budowie floretu. Dzielimy go na dwie części, które nazywają się płazem oraz ostrzem. Broń ta zwykle wykonywana jest z metalu. Klinka floretu zaczyna się od gardy, która zamiennie nazywana jest koszem. Przeciętna długość broni to sto dziesięć centymetrów.

Tagi: , ,