Wpisy z kategorii ‘Broń’


Weteran Polskiej szermierki Jednym z najbardziej rozpoznawanych naszej narodowej szermierki jest Wojciech Adamczewski. Urodzony został 23 marca w roku 1952. Jego ulubioną bronią są floret, szpada oraz szabla. Historia jego nagród oraz zwycięstw jest bardzo pasjonująca, postaramy się dla was kochani czytelnicy ją w skrócie przytoczyć. Jednym z pierwszych osiągnięć było zdobycie tytułu mistrza juniorów w szpadzie. Następnie udało się zdobyć tytuł mistrza w zawodach akademickich drużynowych. Obecnie aktywnie działa we własnej kategorii, czyli plus 50, obecnie posiada siedem odznaczeń, które udało mu się zgromadzić w trzech wyżej wspomnianych broniach. Warto dodać, że Wojciech Adamczewski jest również znanym i szanowanym trenerem, którego podopiecznym łącznie udało się zgromadzić ponad trzysta pięćdziesiąt medali. Bardzo chwalebnym zajęciem jest również współpraca z Integracyjnym Klubem Sportowym Culani. Wielkim osiąganiem Adamczewskiego jest również trening z osobami niepełnosprawnymi, od ok. pięciu lat współpracuje z IKS AWF Warszawa.

Tagi: , , ,Szabla Kolejnym ważnym elementem szermierki jest szabla. Szabla jest klasyczną bronią fechtunkową, która wzięła swój początek z szabel kawaleryjnych. Sama broń w swoim wyglądzie wydaje się być bardzo prostą. Posiada duży kosz i w zasadzie proste ostrze. Walka na szable uważana jest za bardzo agresywną, dlatego też kosz ma większe wymiary, aby mógł chronić dłoń przed napastnikiem. Władając szablą zawodnik może wykonać nie tylko pchnięcia, ale też i cięcia. Cały przebieg walki jest zazwyczaj bardzo emocjonujący i kończy się przed czasem. Zawodników podczas potyczki obowiązują, jednak żelazne zasady, dotyczą one nie tylko powitania, ale także stroju. Szermierka jest dyscypliną bardzo dynamiczną gdzie zawodnicy zadają ciosy ostra bronią stad też specjalne wymagania, co do ubioru i ochraniaczy zawodnika. Każda potyczka jest oceniana przez sędziego, kiedy zawodnik wykona przewinienie jest karany kartką. Najgorszym rozwiązaniem, jakie może go spotkać jest kartka czarna, która dyskredytuje do z dalszych zawodów.

Tagi: , ,Historia Floretu Floret, czyli broń używana w szermierce ma bardzo długą oraz ciekawą historię. Historia broni szermierczej rozpoczęła się wraz z pojawieniem pierwszych pojedynków. Pierwotnie do tego typu rywalizacji wykorzystywana była szpada, jednak w Europie szybko została zastąpiona przez floret. W szybkim czasie stał się jedyną bronią z rodziny kolnych, która używana była w pojedynkach i salach szermierczych. Rozwój szermierki w różnych krajach spowodował powstanie różnic w budowie, możemy wyróżnić uchwyty w stylu francuskim, belgijskim oraz włoskim. Z powodu odmienności walki tymi broniami, co przekładało się na inne pole trafienia, a co za tym idzie wykorzystywania innych zasad rozdzielono szkoły nauczania. W ten sposób, dopiero pod koniec wieku dziewiętnastego powstały szkoły szpady oraz floretu. W czasach obecnych sztuka posługiwaniem się floretem została zakwalifikowana, jako poddyscyplina olimpijska, dzięki czemu bezcelowe walki na śmierć i życie zostały zamienione na szlachetną rywalizację sportową.

Tagi: , ,Plansza Plansza jest to nic innego jak miejsce punktowane, które ulokowane jest w ściśle określonym przepisami miejscu na kombinezonie zawodnika. Dzięki nowoczesnej technologii zaczęto wykorzystywać plansze metalizowane. Pozwoliło to na zapobiegnięciu rejestrowania trafień w miejsca punktowane przez specjalistyczny aparat sędziowski. Bez względu na konkurencje trafienie w planszę oznacza przyznanie punktu. Oczywiście pozwala na to zasygnalizowane uderzenie. Po udanym trafieniu aparat sędziowski zapala lampę po stronie trafionego zawodnika. W zależności od strony i trafienia będzie to kolor zielony bądź czerwony, a w przypadku uderzenia w miejsce niepunktowane zapali się lampa biała. Pierwotnie zapalanie lamp działało odwrotnie, a mianowicie światło pojawiało się po stronie trafionego zawodnika, jednak wprawiało to w błąd nieznających bliżej zasad widzów. Sędziowie posiadają dodatkowe ułatwienie w przyznawaniu punktów, dzięki filmowi z przebiegu całej walki, w chwili zawahania wystarczy cofnąć materiał.

Tagi: , , ,