Wpisy oznaczone tagiem ‘broń’


Rodzaje broni stosowanej w szermierce Szermierka jest dyscypliną sportową, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Mogą ją uprawiać ludzie w każdym wieku oraz bez względu na płeć. Szermierka posiada wiele atutów, ćwiczy u sportowca nie tylko wytrzymałość, ale też i podzielność uwagi. Aby moc trenować ten sport musimy posiadać ogromne przygotowanie fizyczne, ale nie tylko, na samym początku przygody z szermierką musimy wybrać bron. W sporcie tym, można walczyć za pomocą floretu, szabli lub szpady. Aby wybrać odpowiedni dla nas sprzęt powinniśmy sprawdzić jak się nim walczy i dostosować go do naszych umiejętności oraz predyspozycji. Każda z tych broni zasadniczo różni się od siebie. Szabla i floret są stosunkowo lżejsze od szpady o około dwieście gram, zasadnicze różnice zauważymy także w samej ich budowie. Kosz ochronny na dłoń w szabli ma kształt kabłąka. Każda z wymienionych broni białych jest ostra, dlatego też, aby nie wyrządzić sobie krzywdy wymagany jest odpowiedni strój ochronny oraz okrycie głowy.

Tagi: , , ,Historia szermierki Historia pokazuje, że już od pradawnych czasów ludzie wykorzystywali do swoich celów broń. Początkowo była ona dość niezgrabna, prymitywna, jednak wraz z rozwojem techniki i nauki powstały lepsze egzemplarze, czyli broń biała. Początkowo była wykorzystywana podczas działań wojennych przez wojsko, szybko jednak rozpowszechniła się na cały świat i mogła służyć do rozwiązywania wszelkich sporów. Rozwój sztuki rzemieślniczej doprowadził do produkcji masowej broni białej, była ona lżejsza od tradycyjnego miecza i bardziej elastyczna. Pierwsza tego typu broń powstała we Francji i nosiła nazwę szpady. Jej powstanie datuje się na siedemnasty wiek. Następnym posunięciem było wprowadzenie floretu, który miał służyć do ćwiczeń. Podstawę szermierki stanowiła szermierka wojskowa, dopiero w wieku dziewiętnastym pojawiła się szermierka pojedynkowa, a później utworzono z niej dyscyplinę sportową. Największe sukcesy w tej sferze mają włosi oraz francuzi, którzy tutaj przodują. Obecnie szermierkę może uprawiać każdy bez względu na wiek czy płeć.

Tagi: , ,Floret Floret zaliczany jest do broni kolnych. W tym artykule zajmiemy się floretem używanym w sporcie, a więc różni się on od broni białej, używanej w latach pięćdziesiątych minionego stulecia. W przeciwieństwie do niego jest o wiele bezpieczniejszy, między innymi dzięki zakończeniu. Na końcu floretu ulokowany jest przycisk, czyli punta. Pozwala on określać czy doszło do trafienia. W chwili jest przyciśnięcia na aparacie pojawia się sygnał, dzięki czemu zawodnikowi można przyznać punkty. Kombinezon zawodnika posiada kilka miejsc punktowych, na których montowane są kamizelki elektryczne. W chwili trafienia w rzeczone miejsca zapala się światło kolorowe natomiast, kiedy cios padnie w miejsce niepunktowane na aparacie pojawia się światło białe. Warto również wspomnieć o samej budowie floretu. Dzielimy go na dwie części, które nazywają się płazem oraz ostrzem. Broń ta zwykle wykonywana jest z metalu. Klinka floretu zaczyna się od gardy, która zamiennie nazywana jest koszem. Przeciętna długość broni to sto dziesięć centymetrów.

Tagi: , ,Porównanie broni w szermierce Szermierka jest dyscypliną sportową, która rządzi się swoimi prawami. Trzeba tutaj przestrzegać pewnych środków dyscyplinarnych i zasad. Szermierka to nie tylko szpada można tutaj wybierać jeszcze pomiędzy floretem a szablą. Zanim zaczniemy przygodę z bronią białą warto zapoznać się z każdym typem i sprawdzić, w czym czujemy się najlepiej. Bron biała zasadniczo rożni się od siebie nie tylko wyglądem, ale i ciężarem. Szabla oraz floret mają taką samą masę, czyli maksymalnie 500g z kolei szpada już 770. Jeśli chodzi o długość broni najdłuższa jest szabla, szpada i floret mają taką samą długość. Różnice, jakie możemy tutaj zauważyć wynikają nawet z samego wyglądu broni, maja inną rękojeść, kształt kosza, ostrze czy pole trafienia. Ponadto floretem i szpadą możemy wykonać tylko pchnięcia w kierunku przeciwnika z kolei szpada daje nam również możliwość cięcia. Wszystkie wymienione rodzaje broni są bardzo specyficzne i mają rożne parametry, mimo to musimy pamiętać, że nadal jest to bron biała i wymaga szczególnej ostrożności.

Tagi: , ,