Wpisy z Styczeń, 2015


Zawody szermiercze Każdą prace jak wykonujemy nad sobą podczas ćwiczeń szermierki musi mieć jakiś finał, najlepszym rozwianiem jest sytuacja, kiedy możemy wystartować w jakiś zawodach i pokazać swoje dokonania. Każdy lubi żyłkę rywalizacji i chciałby zostać doceniony za swoje umiejętności. Zawody oprócz prestiżu i rozgłosu dają naturalnie wartości materialne. Najważniejszymi zawodami, jakie mają miejsce są turnieje olimpijskie, mają one miejsc, co cztery lata. Kolejnymi ważnymi zawodami są mistrzostwa Europy, zawody przeznaczone dla zawodników pochodzących z Europy., nie można pominąć również zawodów grand prix, które odbywają się co roku i mają miejsce w różnych miastach. Okazji do pokazania się jest wiele trzeba jednak niebywałych zdolności, aby dostać się nawet na same zawody. Szermierka rozpowszechniła się tak bardzo, że można się z nią spotkać nawet poza granicami kraju. Zawodnicy lubią zagraniczne sparingi, ponieważ poziom przygotowania takich zawodów i przeciwników jest na bardzo wysokim poziomie. Podobnie jest z zawodamii których wartość często przekracza kilka tysięcy dolarów.

Tagi: , ,Maska do szermierki Bardzo ważnym elementem stroju każdego szermierza jest okrycie głowy, czyli maska. Osłania ona nie tylko głowę, ale także i szyję. Musi być wykonana z bardzo trwałe i mocnego materiału tak by podczas sparingu nie doszło do okaleczenia przeciwnika lub nawet jego śmierci. Dawniej odnotowywano takie przypadki, dlatego też zaczęto poszukiwać nowych rozwiązań przygotowywania takich masek. Tak na prawdę do zawodów można używać tylko masek wykonanych zgodnie z przepisami fie. Maska taka musi być odporna na odkształcanie sprawdza się to za pomocą odważnika dwunastu kilogramowego. Zmiany dotyczące produkcji masek objęły nie tylko materiał, z którego są wykonane, ale też i element wizjeru, który wycofano ze względów bezpieczeństwa. Maska nie jest tanim elementem wyposażenia szermierza, jednak musi być wykonana z oryginalnych elementów w przeciwnym razie można narazić siebie na poważne uszkodzenia i urazy. Zadaniem maski jest osłona naszej głowy oraz szyi, ponieważ one bardzo często narażone są na taka ze strony przeciwnika.

Tagi: , , ,Szermierka amatorska Uprawianie szermierki nie koniecznie musi odbywać się na forum zawodowym. Bardzo dobrym pomysłem na dbanie o własny organizm jest trenowanie szermierki amatorskiej. Oczywiście podobnie jak w wersji zawodowej zmuszeni jesteśmy przestrzegać zasad obowiązujących w sporcie zawodowym, ale jednak mamy znacznie większą swobodę wprowadzania zasad dodatkowych. Wygrana, lub dodatkowe trafienia punktowane ustalane są wyłącznie pomiędzy zawodnikami. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim stroju, ponieważ w szermierce nie trudno o niebezpieczny wypadek lub kontuzję. Dlatego w chwili, kiedy nie dysponujemy profesjonalnymi ochraniaczami starajmy się je zamienić na tańszą odzież, która pomoże ochronić najważniejsze części naszego ciała. W pojedynkach amatorskich również rzadko widuje się zastosowanie aparatów sygnalizujących trafione uderzenie, a więc powinniśmy skorzystać z pomocy sędziego, który doskonale zna zasady, aby pojedynek był uczciwy. Dzięki temu unikniemy nieporozumień, które szybko prowadzą do konfliktów.

Tagi: , , ,Atuty szermierki Szermierka jest sportem olimpijskim. Polska w tej dziedzinie może pochwalić się licznymi sukcesami. Szermierka jest sportem dla każdego, nie liczy się tutaj ani wiek ani płeć, dzięki czemu sport ten jest jeszcze bardziej atrakcyjny. Szermierka ma wiele atutów, pierwszym nie wątpliwie najważniejszym jest osiągniecie pewnego poziomu sportowego. Osoba zajmująca się szermierką kształtuje swoją wytrzymałość oraz formę. Podczas każdego treningu do pracy pobudzona jest ogromna liczba mięśni. Szermierka rozwija nas pod katem fizycznym, ale nie tylko, ponieważ oddziałuje na sferę psychiczną. Sportowiec uczy się szybkości ruchów oraz taktyki, ponieważ w sporcie tym trzeba mieć plan i szybko go realizować. Szermierka rozwija podzielność uwagi, sportowiec musi walczyć, kontrolować swój ruch oraz posunięcia, aby wygrać. Kolejnym ważnym atutem, jaki daje szermierka jest opanowanie oraz szybkie podejmowanie decyzji. W szermierce nie ma miejsca na wahanie się czy przypadek, każdy ruch musi być precyzyjny i zaplanowany.

Tagi: , ,