Wpisy z Grudzień, 2014


Szermiercza torba Ta część garderoby, jaką jest torba szermiercza nie zalicza się do obowiązkowej części garderoby podczas zawodów, czy pojedynku, ale jest niezbędna podczas podróży. Każdy zawodnik tej właśnie dziedziny sportowej docenia zalety płynące z posiadania specjalistycznej torby. Torby najczęściej produkowane są na specjalne zlecenia potencjalnego nabywcy. Każda z nich posiada swoje unikalne cechy charakterystyczne, które są konsekwencją gustów każdego z zawodników. Łączy je natomiast jedna cecha, posiadają zbliżoną pojemość, ponieważ zawsze produkowane są pod kątem pomieszczenia ekwipunku szermierczego. Jak sami się pewnie domyślacie ekwipunek waży sporo, a więc niekorzystne byłoby noszenie torby. Producenci wychodzą naprzeciw potrzeb zawodników, co objawia się zastosowanie nowinek technologicznych. Hitem jest ulokowanie na dnie torby ruchomych kółek, które umożliwiają poruszanie się torby, bez konieczności podnoszenia jej. Jest to bardzo wygodne, zwłaszcza podczas pokonywania długich tras.

Tagi: , ,Floret Floret zaliczany jest do broni kolnych. W tym artykule zajmiemy się floretem używanym w sporcie, a więc różni się on od broni białej, używanej w latach pięćdziesiątych minionego stulecia. W przeciwieństwie do niego jest o wiele bezpieczniejszy, między innymi dzięki zakończeniu. Na końcu floretu ulokowany jest przycisk, czyli punta. Pozwala on określać czy doszło do trafienia. W chwili jest przyciśnięcia na aparacie pojawia się sygnał, dzięki czemu zawodnikowi można przyznać punkty. Kombinezon zawodnika posiada kilka miejsc punktowych, na których montowane są kamizelki elektryczne. W chwili trafienia w rzeczone miejsca zapala się światło kolorowe natomiast, kiedy cios padnie w miejsce niepunktowane na aparacie pojawia się światło białe. Warto również wspomnieć o samej budowie floretu. Dzielimy go na dwie części, które nazywają się płazem oraz ostrzem. Broń ta zwykle wykonywana jest z metalu. Klinka floretu zaczyna się od gardy, która zamiennie nazywana jest koszem. Przeciętna długość broni to sto dziesięć centymetrów.

Tagi: , ,Porównanie broni w szermierce Szermierka jest dyscypliną sportową, która rządzi się swoimi prawami. Trzeba tutaj przestrzegać pewnych środków dyscyplinarnych i zasad. Szermierka to nie tylko szpada można tutaj wybierać jeszcze pomiędzy floretem a szablą. Zanim zaczniemy przygodę z bronią białą warto zapoznać się z każdym typem i sprawdzić, w czym czujemy się najlepiej. Bron biała zasadniczo rożni się od siebie nie tylko wyglądem, ale i ciężarem. Szabla oraz floret mają taką samą masę, czyli maksymalnie 500g z kolei szpada już 770. Jeśli chodzi o długość broni najdłuższa jest szabla, szpada i floret mają taką samą długość. Różnice, jakie możemy tutaj zauważyć wynikają nawet z samego wyglądu broni, maja inną rękojeść, kształt kosza, ostrze czy pole trafienia. Ponadto floretem i szpadą możemy wykonać tylko pchnięcia w kierunku przeciwnika z kolei szpada daje nam również możliwość cięcia. Wszystkie wymienione rodzaje broni są bardzo specyficzne i mają rożne parametry, mimo to musimy pamiętać, że nadal jest to bron biała i wymaga szczególnej ostrożności.

Tagi: , ,Formy grzecznościowe w szermierce Każdy sport wymaga od zawodnika przestrzegania pewnych form. W szermierce stanowią one bardzo ważny punt walki. Zawodnicy witają się przed walką i po jej zakończeniu. Wszystkich tych rytuałów trzeba przestrzegać w przeciwnym razie zawodnik mógłby zapłacić poważną karę. Samo powitanie się zawodników jest dość proste, przyjmują odpowiednią pozycje tj. stopy pod kątem prostym ustawione w stronę przeciwnika. Broń znajduje się przy boku zawodnika następnie kieruje ją w stronę przeciwnika prostując przy tym łokieć. Ostatnim już elementem jest uniesienie broni do góry aż na wysokość gardy, czyli osłony twarzy. Po wykonaniu wszystkich elementów zawodnik wykonuje wszystkie wcześniejsze ruchy, ale już w odwrotnej kolejności. Powitanie jest rodzajem ukłonu, szacunku w stronę przeciwnika. Cały ukłon wykonywany na początku starcia jest nazywany ukłonem francuskim, w zależności od miejsca gdzie odbywają się zawody, mogą powitania te wyglądać troszkę inaczej. Po zakończonej walce obowiązuje podania sobie dłoni, co ważne musi być nieuzbrojona i bez rękawicy.

Tagi: , ,